پرورش مرغ لاین آرین ، احیاء سرمایه ملی که در حال نابودی است

به گزارش وبلاگ ماه موزیک، بی توجهی به فراوری مرغ لاین در سال های گذشته موجب شده است تا ایران از فهرست کشور های فراوریکننده ای که بازار پررونقی در این زمینه داشتند؛ خارج گردد.

پرورش مرغ لاین آرین ، احیاء سرمایه ملی که در حال نابودی است

به گزارش گروه فناوری وبلاگ ماه موزیک به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بی توجهی ها به فراوری مرغ لاین، ایران را از فهرست کشور های فراوریکننده ای که بازار پررونقی در این زمینه داشت؛ خارج کرد. آمار ها گواهی می دهد که تا سال 85، بیش از 80 درصد بازار ایران در اختیار مرغ لاین بود. اما امروز بازار 85 درصدی مرغ لاین آرین به زیر یک درصد رسیده و امروز سر زنجیره صنعت مرغ کشور در اختیار شرکت های اروپایی است.

اما ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با درک اهمیت بازفراوری این محصول و احیای پرورش آن در کشور اقدام به تعریف برنامه های ملی نموده است تا به یاری آن احتیاج های پرورشی مرغ لاین، نحوه توسعه شیوه های مدیریت پرورشی، راه حل های افزایش یکدستی گله های پرورشی و هوشمندسازی رکوردبرداری، نحوه بهبود ضریب تبدیل غذایی، شبیه سازی رایانه ای ساختار لاین، ایجاد خطوط آزمایشی و تحقیقاتی و ... را شناسایی کند.

بر همین اساس چالش ها و احتیاج های فناورانه این حوزه را شناسایی و احصا نموده است و با انجام مطالعات و آنالیز های لازم به منظور شناخت توانمندی ها و نارسایی های ژنتیکی سویه آرین، برقراری ارتباط با مجامع تخصصی به منظور انتقال خدمات فنی و آخرین دستاورد های علمی به بهره برداران سویه آرین و برنامه ریزی در راستای بهره برداری بهینه از فناوری اطلاعات در راستای برنامه ملی سعی در رفع کردن این چالش ها دارد.

بعلاوه ارائه برنامه به منظور فرهنگ سازی مصرف فراوریات سویه آرین، مطالعه طراحی و بهینه سازی نظام های فراوری برای افزایش بهره وری سویه، ارائه برنامه برای حمایت از تجاری سازی ایده ها و نوآوری ها در راستای اجرای برنامه ملی لاین و تهیه و تدوین ضوابط معیار ها و استاندارد های مربوط به دوره پرورش مرغ آرین هم دیگر برنامه هایی است که در دست اجرا است.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پی تدوین برنامه تاسیس شتاب دهنده تحقیق و توسعه مرغ آرین و برنامه ایجاد دوره های شتاب دهی، استفاده از ظرفیت کانون های دانش، صنعت و بازار برای توسعه حضور بخش خصوصی در این حوزه را هم پیگیری می نماید.

ایران کشوری است که هر روز با تحریم ها دست و پنجه نرم می نماید به همین علت خودکفایی در فراوری مرغ لاین اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چراکه امروز مرغ اجداد وارداتی است و درصورتی که کشور های مقصد تصمیم بگیرند مرغ لاین به ایران ندهند، باید این آمادگی را داشته باشیم که بتوانیم بخشی از احتیاجمان را به گوشت مرغ در داخل کشور و با استفاده از توسعه پرورش مرغ لاین آرین تأمین کنیم.

این برنامه هم با همین هدف و با استفاده از همه ظرفیت های موجود در کشور اجرایی خواهد شد تا با اتکا به توان تخصصی جوانان، سرآمدان علمی و شرکت های دانش بنیان خلاق در زمینه فراوری مرغ لاین خودکفا شویم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پرورش مرغ لاین آرین ، احیاء سرمایه ملی که در حال نابودی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرورش مرغ لاین آرین ، احیاء سرمایه ملی که در حال نابودی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید